خواص زعفران

زعفران

استهبان معدن طلای سرخ ایران است

از دیرباز درتمدن و فرهنگ ایران استفاده از زعفران برای تزئین و طعم دهنده پلو ها و خورشت ها مرسوم بوده و درحال حاضر نیز،ایرانیان طبق رسوم تمدن چندهزارساله خود در محافل و مهمانی ها از زعفران چه بعنوان دم نوش و دم کرده و چه به عنوان طعم دهنده غذاها استفاده درستی میکنند و لحظات درکنار هم بودن خود را صمیمی تر لذتبخش و فرحبخش میکنند.همانگونه که کانون گرم و محیط خانواده مورد توجه بسیار در فرهنگ ایران و ایرانی بوده است.

همچنین نوشیدن دمنوش زعفران میتواند جایگزین بسیار مناسبی برای چای بعد غذا باشد،همانطور ک میدانید نوشیدن چای بعد از وعده غذایی بسیار مرسوم در ایران است درصورتی که همین چای عاملی برای جذب نشدن آهن غذا میباشد.پس با نوشیدن دم کرده زعفران میتوانید هم به هضم غذای خود کمک کنید و هم لحظات درکنارهم بودن را لذتبخش کنید.

زعفران از مهمترین محصولات تولیدی با تولید ۱۰۰۰کیلوگرم در سال استهبان را به یکی از قطب های تولید زعفران تبدیل کرده است زعفران گیاهی است که نشاط آور و شادی بخش بودن آن زبان زد خاص و عام است. زعفران دارای طبعی گرم و خشک است.

ضمنأ نوشیدن دمنوش زعفران بعد از صرف غذا علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد باعث تسهیل گردش خون شده و قاعده آور است.  از خواص و خاصیت مهم دیگر زعفران که توجه دانشمندان و متخصصین داروسازی را به خود جلب کرده است و همیشه درصدد استفاده از زعفران در تولید داروهای آرامبخش بوده اند خاصیت فرح بخش و شادی بخش آن است که انسان را آرام و دور از اضطراب میکند.صحت این گفته ها را اطبا شهیر ایرانی همچون عالم بزرگوار شیخ ابو علی سینا مورد تایید قرار داده است و در کتاب “قانون” خود از خواص زعفران به فرح بخش بودن و خنده آور بودن زعفران اشاره و برای درمان افسردگی تجویز کرده است.

ذکر و یادآوری این مطلب خارج از لطف نیست که بدانیم،زندگی کردن به غیر از لذت بردن از زندگی و نعمات پروردگار و عبادت حق تعالی نیست،پس بیاییم زندگی خود را لذتبخش و رنگی شاد به آن بزنیم.

فوائد و خواص بیشمار زعفران به صورت اجمالی و تیتروار

  • زعفران دارای اثرات برون تنی و درون تنی است
  • زعفران موجب درمان افسردگی و ضد اضطراب است
  • زعفران تقویت کننده و محرک قوای جنسی است
  • زعفران دشمن پنجمین سرطان شایع و سومین عامل مرگ در دنیاست
  • زعفران در درمان سرفه ، برونشیت و آسم مؤثر است

دیدگاهتان را بنویسید