خانه معزی

خانه معزی یکی از سالمترین و کهن‌ترین خانه‌های تاریخی شرق استان فارس می‌باشد. این خانه تاریخی در شهرستان استهبان واقع شده است که بر طبق گفته کارشناسان از قدیمی‌ترین خانه‌های تاریخی کشور می‌باشد که قدمت آن به دوران زندیه و افشاریه بر می‌گردد.
ورودی این بنا در ضلع شمالی قرار دارد که از طریق یک دالان به حیاط مستطیل شکلی که یک حوض سنگی زیبا در وسط آن قرار گرفته مرتبط می‌شود. در ضلع شمالی حیاط، شاه نشین زیبایی به سبک بناهای دوره زندیه و اتاقی که به تالار آینه شهرت دارد خودنمایی می‌کند.
بدنه اتاق با آیینه کاری‌های بسیار زیبایی تزئین شده و سقف کاذب آن نیز مزین به نقاشی‌های زیبا و متنوعی می‌باشد. ارسی‌های اطاق دارای ستون هایی می‌باشد که قدمت عکس‌های موجود در این ستون‌ها به حدود صد سال می‌رسد، این عکس‌ها خود نیز یک یادگار تاریخی به شمار می‌آید.
در ضلع غربی حیاط نیز راه پله ای وجود دارد که به اتاق‌های موجود در این ضلع ختم می‌شود و یکی از این اتاق‌ها که دارای دریچه‌های چوبی، شیشه‌های رنگی و سقف تفال کاری شده به عنوان نمازخانه و اتاق‌های دیگری نیز به عنوان مطبخ مورد استفاده قرار می‌گرفت.
این بنا در زمان فتحعلی شاه آینه کاری شده که شیشه و آینه‌های آن از هند به ایران آمده است. خانه معزی متعلق به خاندان مغزی بوده و نزدیک به شش نسل دست به دست شده است.
این بنا هم اکنون به یک خانه متروکه تبدیل شده و در آستانه نابودی قرار گرفته است.
یک فعال میراث فرهنگی در این رابطه گفت است : این بنای تاریخی نزدیک به هزار و پانصد مترمربع مساحت دارد که در سال هزار و سیصد و هشتاد و هفت در لیست آثار تاریخی ثبت شده قرار گرفته است.
دیوارها و آینه‌های این اثر تاریخی با ارزش در حال ریزش اند. علاوه بر این پنجره‌های این بنا به دلیل آفتاب خوردگی در حال تخریب اند و در صورتیکه اقدامی برای مرمت این بنا انجام نشود در آینده ای نزدیک خانه تاریخی معزی نابود می‌شود.

منبع: tishineh.com

دیدگاهتان را بنویسید